Jak się za to zabrać?
Organizacja urodzin dla dziecka w domu to nie lada wyzwanie. Musimy wszystko przemyśleć, zaplanować i odpowiednio wcześnie przygotować, zamówić, kupić, żeby nie biegać później na ostatnią chwilę z zakupami, bo zapomnieliśmy o bardzo istotnej rzeczy.
Chwila zastanowienia przed działaniem
Na początku musimy bardzo dokładnie zastanowić się, jakie urodziny chcemy zorganizować naszemu maluchowi: czy mają to być urodziny o danej tematyce, czy chcemy przygotować obiad dla naszych gości czy zaprosimy ich tylko na kawę, ciasto i tort, jak dużo ma być zaproszonych gości, gdzie urodziny będą się odbywać – w ogrodzie, w salonie, lub w innym miejscu – czy chcemy sami wykonać dekoracje, bo jesteśmy uzdolnieni plastycznie itp. Możliwości jest mnóstwo. Ważne, żeby przed rozpoczęciem przygotowań do urodzin, naszkicować sobie w głowie plan przebiegu imprezy, dzięki czemu dużo łatwiej będzie nam się do niej przygotować.
Lista zadań i zakupów
Żeby nic nas nie zaskoczyło podczas organizacji wymarzonych urodzin dla naszego dziecka, powinniśmy odpowiednio wcześnie zrobić sobie listę zadań oraz zakupów, którą będziemy systematycznie realizować. Ważne jest, aby taką listę również zacząć robić odpowiednio wcześnie, ponieważ w każdej chwili może przyjść nam do głowy jakiś nieziemski pomysł np. na dekoracje, dzięki czemu możemy dopisać taką notkę do naszej już powstałej listy. Najważniejszymi aspektami przygotowań do naszego przyjęcia będzie:
1. Temat przewodni urodzin
2. Wystrój miejsca przeznaczonego na urodziny
3. Zabawy dla dzieci
4. Poczęstunek
5. Tort
Wkład dziecka w przygotowania
Pamiętajmy o najważniejszej rzeczy: są to urodziny Waszego dziecka, dlatego powinno ono mieć kluczowe zdanie w ich przygotowywaniu. Pytajmy, proponujmy, ale nie starajmy się narzucać mu swojego zdania, ponieważ w naszej głowie ułożyliśmy plan IDEALNYCH urodzin. Nie muszą być idealne. Jest to wyjątkowy dzień dla tej jednej, najważniejszej osoby, dla której to wszystko robimy, więc wszystko powinno być robione dla niej, i to jej powinno się wszystko podobać. Niech pomaga zarówno w planowaniu, jak i w przygotowaniu urodzin. Dzięki temu poczuje się pomocne i ważne, poczuje, że jego zdanie się liczy, dzięki czemu będzie jeszcze lepiej bawić się podczas imprezy.
Realizacja
1. Temat przewodni urodzin
Punkt pierwszy łączy się bezpośrednio z punktem drugim: w zależności od tego, jaki będzie temat imprezy, takie dekoracje zastosujemy podczas przygotowań. Tematem mogą być Indianie, piraci, księżniczki, kraina lodu, kosmonauci, dinozaury – pomysłów są setki. Wszystko zależy od tego, co Twoje dziecko najbardziej lubi. Z dekoracjami nie będzie problemu – w Internecie jest mnóstwo sklepów z dekoracjami w danej tematyce za grosze. Po imprezie nie musimy wyrzucać części dekoracji, np. kolorowych zawieszek, papierowych lampionów itp. Mogą się przydać kiedyś nam, lub naszym znajomym, którzy mogą stwierdzić, że koniecznie muszą zorganizować podobne urodziny dla swojego dziecka!
2. Zabawy dla dzieci
Organizacja zabaw nie jest wcale taka prosta – ciężko jednocześnie robić kawę, pilnować jedzenia w kuchni, przyjmować gości, ogólnie być gospodarzem – i w tym samym czasie zabawiać dzieci. Oczywiście, możemy znaleźć zabawy w danej tematyce, ale pamiętajmy, że dzieci bardzo szybko się nudzą i potrzebują stałej uwagi i wymyślania nowych zabaw. Do tego nie posiadamy raczej w domu sprzętu do animacji, dzięki któremu dzieci będą się świetnie bawić. Dlatego animacje najlepiej zostawić doświadczonym animatorom, którzy przyjadą z własnym sprzętem i poświęcą dzieciom całą swoją uwagę, dzięki czemu będą zajęte świetną zabawą przez cały czas trwania imprezy.
3. Poczęstunek
Tutaj wszystko zależy od nas – czy tak jak pisałem powyżej, zaprosimy gości na dłużej i zrobimy całodzienne urodziny z obiadem i przystawkami, czy też zaprosimy ich na popołudniową imprezę z kawą i ciastem. Odpowiednio wcześniej musimy przygotować sobie składniki oraz jeśli chcemy zrobić np. grilla w ogrodzie, dzień wcześniej zamarynujmy mięso.
Pamiętajmy, aby uprzedzić gości, aby nie byli zaskoczeni tym, że przygotowaliśmy dla nich posiłek i nie zjedli wcześniej obiadu w domu lub restauracji! Będzie im wtedy niezręcznie nie zjeść tego co dla nich przygotowaliśmy, ale nie będą już mieli gdzie zmieścić naszego jedzenia, przez co będą bardzo skrępowani zaistniałą sytuacją. A tego byśmy nie chcieli, prawda?
4. Tort
Tort powinien również być w smaku wybranym przez solenizanta. Dekoracje niech odpowiadają tematowi imprezy. Policzmy ilu będzie gości, aby tortu wystarczyło dla każdego. Jeśli czujemy się na siłach, możemy sami przygotować tort, lecz jeśli chcemy zamówić go z cukierni, mamy mnóstwo firm, które robią przepiękne i pyszne wypieki z dowozem do domu.
Podsumowanie
Jak widać, mamy mnóstwo rzeczy do przygotowania przed imprezą, ale jeśli odpowiednio wcześnie zaczniemy się do tego przygotowywać, nic nas nie zaskoczy i przyjęcie będzie niezapomniane. Sukces murowany!
Lista zadań i zakupów jest bardzo ważna – pozwoli Wam nie zapomnieć oraz uporządkować wszystkie niezbędne rzeczy do przemyślenia, przygotowania oraz kupienia.
A jak wyglądają przygotowania do urodzin w Waszym domu? Podzielcie się z nami w komentarzach!
Powodzenia!