Dwa słowa o integracji sensorycznej dzieci
Zabawy sensoryczne są niezwykle ważne dla prawidłowego rozwoju małych dzieci. Trwają od momentu urodzenia, do około 7 roku życia.
Właśnie wtedy dziecko poznaje otaczający go świat wszystkimi zmysłami – jak np. wzrokiem czy dotykiem. Naszym zadaniem jest, aby dopilnować odpowiedniego rozwoju naszego dziecka pod tym względem.
Czym są zabawy sensoryczne i na co wpływają
Zajęcia sensoryczne dla dzieci pomagają dzieciom poznawać wszystko to, co go otacza, wszystkimi dostępnymi dla niego zmysłami a także wpierają prawidłowy rozwój mózgu.
Aby prawidłowo przeprowadzać zajęcia sensoryczne z dziećmi musimy wiedzieć, jakie zmysły rozwijają się u naszego niemowlaka. Są to odpowiednio zmysły:
- Węchu
- Smaku
- Dotyku
- Wzroku
- Słuchu
Mogłoby się wydawać, że na tym kończy się lista znanych nam zmysłów. Nic bardziej mylnego!
Według teorii integracji sensorycznej, wyróżniamy 7 zmysłów rozwijających się u malucha, z czego dwa niewymienione powyżej to zmysły:
- Równowagi
- Czucia głębokiego
Dobrze dobrane i prowadzone zajęcia, oczywiście w formie zabawy, pozwolą dziecku na prawidłowe postrzeganie otaczającego go świata wszystkimi zmysłami, ale także rozwijają dziecko emocjonalnie, intelektualnie czy ruchowo.
Zajęcia sensoryczne w praktyce
Niesamowitym plusem tego typu zabaw, jest możliwość przeprowadzania ich za pomocą niedrogich materiałów lub takich, które wykorzystujemy w życiu codziennym, natomiast efekty są niesamowite. Dodatkową zaletą jest to, że zabawy sensoryczne dla dzieci mogą być przeprowadzane w każdym miejscu, nie tylko w przedszkolu czy żłobku – w domu, parku, ogródku czy na plaży, gdzie tylko się znajdziemy.
Poniżej przedstawiam przykłady zabaw sensorycznych, które możemy w tani i prosty sposób wykonać w domowym zaciszu:
- Piasek kinetyczny
Podczas zabawy piaskiem kinetycznym dziecko niesamowicie rozwija zmysły dotyku oraz wzroku. Z piasku kinetycznego możemy tworzyć babki, wzory, kopać w nim, ugniatać i dotykać. Co stworzymy z naszego piasku? To na co tylko pozwoli nam nasza wyobraźnia. Dodatkowo piasek kinetyczny kupiony w sklepie posiada bardzo ciekawe kolory, które przyciągają wzrok dziecka, zawsze jest mokry, lepi się i jest idealny do tworzenia.
- Zapachowe tajemnice
Zapakujmy do woreczków lub słoiczków różne produkty, które wyraźnie pachną – mogą być to płatki kwiatów, chipsy, kawa, różne zioła, przyprawy, oraz inne aromatyczne produty znalezione w domu to co znajdziemy w domu. Bardzo dobrze, jeśli woreczki lub słoiczki nie są przeźroczyste, ponieważ dziecko będzie musiało użyć tylko zmysłu węchu, aby odgadnąć co się w nim znajduje. Kolejno dajemy do powąchania dziecku słoiczki i staramy się pomóc w odgadnięciu, co właśnie powąchało. Możemy co jakiś czas powtarzać zapachy, aby sprawdzić, czy dziecko zapamiętało dany zapach oraz utrwalić go w jego pamięci. Pamiętajmy, aby wybrać więcej niż kilka zapachów, aby dziecko szybko się nie znudziło, oraz aby te zapachy nie pachniały brzydko lub ostro, ponieważ dziecko bardzo szybko się zniechęci.
- Skrzynka rozmaitości
Do pudełka lub skrzynki, wrzucamy dostępne nam produkty, spośród których dziecko będzie musiało odnaleźć wskazaną przez nas rzecz, np. ulubioną zabawkę. Wrzucamy przykładowo ryż, kaszę, różne makarony, fasolę, ale też mogą być to szyszki, żołędzie, kasztany lub inne przedmioty które odnajdziemy na podwórku. Dziecko starając się odnaleźć dany przedmiot, weźmie do swoich rączek mnóstwo innych przedmiotów, o różnej wielkości, twardości czy powierzchni.
- Pojemniczki dźwiękowe
Słoiczki, których używaliśmy do rozwinięcia zmysłu węchu, użyć możemy również do rozwijania zmysłu słuchu. W jaki sposób? Jako że nasze słoiczki są nieprzeźroczyste, możemy je zakręcić, i dać dziecku do potrząsania. Teraz, kiedy dziecko wie, jak pachnie np. kawa, będzie musiało odgadnąć jaki dźwięk wydaje. Oczywiście nie wykorzystamy do tego słoiczków np. z ziołami, ale do tych słoiczków możemy dołożyć np. fasolę, groch i inne przedmioty które po potrząśnięciu wydawać będą różne dźwięki.
Podsumowanie
Zabawy sensoryczne nie dość, że mogą sprawiać radość zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych, są niezwykle rozwijające dla dzieci i to w najlepszy możliwy sposób – właśnie przez zabawę. Dzięki nim dziecko prawidłowo się rozwija, a my mamy możliwość pokazać mu otaczający go, wypełniony tysiącami barw, zapachów i dźwięków, świat.